امروز 1398/04/26

برگزاری نشست تخصصی با موضوع «جایگاه دانشگاه در نظام تدوین و تنقیح قوانین و مقررات کشور» در دانشگاه سیستان و بلوچستان

نشست تخصصی حقوقی با موضوع «جایگاه دانشگاه در نظام تدوین و تنقیح قوانین و مقررات کشور» با حضور معاون تدوین، تنقیح و انتشار قوانین و مقررات معاونت حقوقی ریاست جمهوری در دانشگاه سیستان و بلوچستان برگزار شد.


نشست تخصصی حقوقی با موضوع «جایگاه دانشگاه در نظام تدوین و تنقیح قوانین و مقررات کشور» در روز پنج شنبه نهم اسفندماه 1397 در سالن معراج دانشگاه سیستان و بلوچستان با حضور معاون تدوین، تنقیح و انتشار قوانین و مقررات معاونت حقوقی ریاست جمهوری و دو تن از اعضای هیات علمی دانشگاه سیستان و بلوچستان برگزار شد.
در این نشست که از ساعت 14 آغاز شد ابتدا سخنرانان به بیان دیدگاه های خود در زمینه موضوع پرداختند و در ادامه به پرسش های متعدد حاضران در جلسه، پاسخ های لازم را ارایه کردند.
خانم دکتر نوری (عضو هیات علمی دانشگاه) به عنوان نخستین سخنران این نشست، به بیان رسالت های دانشگاه پرداخت و بیان داشت دانشگاه 4 رسالت عمده بر عهده دارد که عبارتست از: آموزش نیروهای انسانی متخصص در هر زمینه، انجام پژوهش ها و مطالعات، تولید علم و تبدیل علم به ثروت و نیز توسعه فرهنگی جامعه. بر این اساس، دانشگاه باید نقشی جدی در انجام تنقیح قوانین و مقررات کشور ایفا نماید. قانونگذاری باید تخصصی تر شود و قوانین مصوب از کارآیی بیشتر برخوردار شوند و در این مسیر باید به جنبه کاربردی بودن قوانین بیشتر توجه شود.
در ادامه آقای دکتر سامانی (عضو هیات علمی دانشگاه) پس از تبیین مفهوم تدوین قوانین، به بیان ضرورتهای تنقیح قوانین و مقررات اشاره کرد و اظهار داشت: قوانین به اندازه ای زیاد و مبهم است که افراد در بعضی موارد نمی توانند تکالیف خود را استخراج کنند. یکی از مولفه های حاکمیت موفق، داشتن قوانین روشن است. انباشت قوانین و مقررات نه تنها برای عموم مردم بلکه گاهی برای قضات و وکلا هم مبهم است. لذا تنقیح قوانین و مقررات امری ضروری است. وی در ادامه تنقیح قوانین و مقررات را امری دشوار دانست چراکه در یافتن ارتباط قوانین و مقررات، داشتن علم به روح کلی یک قانون و نیز روح مشترک قوانین و مقررات بسیار حائز اهمیت است. وی در خصوص نقش دانشگاه در این خصوص به لزوم تعریف طرح های پژوهشی مورد نیاز در این خصوص و نیز ایجاد رشته ای در مقاطع تحصیلات تکمیلی مرتبط با مطالعات قانونگذاری و تنقیحی اشاره کرد.
در ادامه، آقای مهدی مهدی زاده (معاون تدوین، تنقیح و انتشار قوانین و مقررات) به ایراد سخن پرداخت و بیان داشت: اهمیت تنقیح قوانین و مقررات به اهمیت قانون برمی گردد. قانون در واقع اراده مردم در اداره امور کشور است که از طریق نمایندگان مردم به منصه ظهور می رسد. لذا اصل حاکمیت قانون از اهمیت بسیار زیادی در نظام های سیاسی مردم سالار برخوردار است. وی در ادامه و در ارتباط با موضوع نشست به بیان برخی آسیب های نظام حقوقی کشور پرداخت و گفت: وجود مراجع وضع متعدد با در نظر گرفتن اینکه نسبت میان بسیاری از این مراجع با یکدیگر ‌مشخص نیست از موارد مشکل ساز است. همچنین پراکندگی قانون باعث سردرگمی و انباشت قوانین با موضوعات متعدد می شود. قوانین و مقررات باید با دسته بندی موضوعی گردآوری شوند تا دسترسی به موضوع مورد نظر تسهیل شود. فقدان اصول و ضوابط مشخص و واحد در تنقیح قوانین و مقررات نیز بر این مشکلات می افزاید و از این رو یکی از رسالت های دانشگاه انجام مطالعات لازم در زمینه هرم قانونگذاری کشور و نیز اصول و ضوابط تنقیح است. از دیگر اقداماتی که می تواند در دانشگاه ها انجام پذیرد مطالعه قانون به عنوان یک «پدیده» و سیر تحولی قوانین از حیث شکلی و ماهوی است.
تاریخ خبر : 1397/12/09
اخبار مرتبط
برگزاری نشست تخصصی با موضوع «نقش تدوین و تنقیح قوانین و مقررات در دادرسی منصفانه» در استان فارس
انتشار مجموعه تنقيحي ‌قانون تشكيلات، وظايف و انتخابات شوراهاي اسلامي كشور و انتخاب شهرداران و مقررات مرتبط
برگزاری سومين نشست تخصصی معاونت تدوین، تنقیح و انتشار قوانین و مقررات معاونت حقوقی ریاست جمهوری در استان فارس
برگزاری نشست تخصصی حقوقی با موضوع آسیب شناسی تورم قوانین در ایران و راهکارهای برون رفت از آن
برنامه‌ جامع ترويجي (علمی، آموزشي و نمايشگاهي) معاونت تدوین، تنقیح و انتشار قوانین و مقررات معاونت حقوقي رياست جمهوري در «استان فارس (شیراز) »
برنامه‌های ترويجي، آموزشي و نمايشگاهي معاونت تدوین، تنقیح و انتشار قوانین و مقررات معاونت حقوقی ریاست جمهوری در استان فارس
سومين نشست تخصصی معاونت تدوین، تنقیح و انتشار قوانین و مقررات معاونت حقوقی ریاست جمهوری در آذربايجان شرقي برگزار شد
انتشار مجموعه قانون مدني (چاپ یازدهم - ويرايش دهم)
معرفی کتابخانه دیجیتال قوانین و مقررات
انتشار چاپ سوم کتاب منشور حقوق شهروندی

ثبت نظرات و توضیحات

نام :
رایانامه(پست الکترونیک):
توضیحات شما:
امتیاز شما:لطفا متن بالا را در قسمت زیر وارد کنید: